ЗНАЦИ ДЕКА ВАШАТА КОСА ДАВА ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ

Досадна и безживотна коса

Кога нашата коса станува досадна и безживотна, првите причини што ни паѓаат на ум се; Постојат причини како што се грешките во грижата и честото користење на уреди за загревање на нашата коса.

Нашата коса станува досадна и безживотна во зима поради недостаток на витамини и микроелементи во нашето тело. Овој симптом може да укаже дека на вашето тело му треба селен, сулфур и фосфор.

Трици

Прекумерниот првут во вашата коса може да се должи на користењето премногу производи за нега на коса или изборот на производи за нега кои не ви помагаат. Може да забележите и првут во вашата коса како резултат на вашата исхрана.

Друга причина може да биде стрес, проблеми со вашиот гастроинтестинален тракт или имунолошки дефицит. Ако вашиот првут има жолта боја, нема да ви помогнат разните медицински шампони. Треба повторно да се консултирате со лекар.

Тенка и кршлива коса

Тенка и кршлива коса може да биде резултат на недостаток на протеини. Кога телото страда од недостаток на протеини, вашата кожа, нокти и коса стануваат лоши. Се препорачува да се јаде повеќе овошје и да се консумираат омега-3 масни киселини.

Мрсна коса

Мрсната коса обично укажува дека вашата исхрана не е доволно здрава и дека консумирате премногу масти. За да го решите овој проблем, обидете се да консумирате помалку пржена храна.

Ако овие совети не функционираат, мрсната коса може да укаже дека имате проблеми со метаболизмот, хормонален дефицит или проблеми со црниот дроб. Во овој случај, треба да контактирате со професионалец за да избегнете влошување на ситуацијата.

Губење на косата

Нормално е да се губат 100 влакна на ден. Најлесен начин да проверите дали има проблем со вашата коса; е да поминете со прстите низ косата и да ја повлечете од коренот до врвовите. Нема потреба да се грижите кога ќе израснат 3-5 влакна. Но, ако е многу повеќе, треба да се консултирате со лекар.

Губењето на косата може да се припише на ендокриниот систем. Проблемите со вашиот имунолошки систем може да настанат и како резултат на недостаток на витамини или стрес. Тоа може да биде и показател за дијабетес. Најдобро е да се консултирате со лекар.

Предвремено побелување на косата

Всушност, сивилото генерално зависи од генетиката на личноста. Како што старееме, бројот на меланоцити одговорни за производство на пигмент се намалува. Во просек, жените почнуваат да гледаат сиви нишки на возраст од 30-40 години. Сепак, понекогаш има ситуации кои ги гледаат и младите.

Сивата коса обично се јавува поради силен стрес, хроничен замор или дури и лоша исхрана.

Чешање на кожата

Ако овој симптом е придружен со акни, рани на скалпот или други иритации на кожата, овие проблеми може да бидат псоријаза или егзема. Најдобро е да се консултирате со лекар за да дознаете дали е така.

Ако чешањето не е придружено со други симптоми, тоа може да биде резултат на нарушување на нервниот систем предизвикано од стрес. Тоа може да биде и вообичаен проблем од типот на опсесија. Во овој случај, се препорачува да се дополни со витамини Б1 и Б6 или да се пијат смирувачки билки.

Сува коса и цепнатинки

Ако не ги земеме предвид очигледните фактори како што е честа употреба на фен за коса, вашата коса ќе се исуши поради недостаток на протеини, железо или бакар.

Покрај тоа, овој проблем е почест кај луѓето кои постојано консумираат цврста храна и имаат ендокрини проблеми. Погрижете се да јадете здрава храна и не заборавајте да се надополнувате со природни витамини од време на време.

Share on: